Tähtvere eesmärk on kasvada Eesti parimaks tennisekeskuseks

Lugu ilmus ajakiri Tennis 2016 sügisnumbris.


Viimastel aastatel on tennis Lõuna-Eesti pealinnas üha enam populaarsust kogunud. Kristi Kirsberg uuris Tartu suurima tennisekeskuse juhilt Egert Ivaskilt, milline võiks olla Tartu tennise tulevik.

Egert, Tähtvere tennisekeskus on viimastel aastatel kiirelt arenenud. Mis selle taga peitub?

Oleme enda jaoks paika pannud väga selge ja kaugeleulatuva visiooni spordiala arendamiseks. Meie hinnangul ei piisa, kui sul on ainult head mängijad, treenerid või väljakud. Kõik komponendid vajavad tähelepanu ja neid tuleb üheaegselt arendada. Soovime, et Tähtveres oleks tugev klubikultuur, mis liidab mängijaid, toob nende perekondi tennise juurde ning annab võimaluse klubi süsteemseks arendamiseks.

Kui palju teil praegu on väljakuid?

Juba 11 aastat tagasi otsustas Dorpat Sport hakata rekonstrueerima amortiseerunud Tähtvere tennisekompleksi. Ehitasime kolm korralikku tenniseväljakut, samuti algasid ettevalmistused tennisehalli rajamiseks, mis valmis 2008. aastal. 2013. aastal lisandus veel kolm siseväljakut ning sellel suvel 3+1 välisväljakut. Järgmisel aastal valmib veel kolm saviliiva välisväljakut ja klubihoone.

Tartu vajas vist väga korralikke väljakuid?

Kindlasti. Tennis on vaimne mäng, mille ettevalmistus on füüsiline. Sa treenid ja kordad liigutusi, harjutad erinevaid situatsioone, et oleksid valmis võistlusolukorras pinge all neid samuti edukalt sooritama. Rafael Nadal ütleb, et tennisisti suurim vaenlane on hirm kaotada. Head tingimused treeninguks annavad enesekindluse, mis viib hirmu miinimumini. Teadmine, et klubi toetab ja sa saad harjutada parimates võimalikes tingimustes annab mängijale võistluste ajal enesekindluse. See ongi Tähtvere Tenniseklubi filosoofia – anda oma mängijatele enesekindlus ja võtta ära hirm kaotuse ees.

Kui suured on olnud teie investeeringud?

Kogu kompleksi investeeringu suurusjärk on neli miljonit eurot. See on isiklik risk ja vastutus, mida oleme võtnud tennise mängimise tingimuste parandamiseks. Kui aus olla, siis tegemist ei ole äriprojektiga. Oleme pühendunud tennise kui spordiala arendamisele Tartus.

Ja kindlasti pean siinkohal ära märkima oma isa, Mati Ivaski, kes oma isiklikust fanatismist, ajast ja rahast selle suurepärase keskuse on teinud. Tema panus Tartu tennise arengusse on mõõtmatult suur.

Oleme rääkinud pikalt väljakutest, kuid tegelikult käib ju igapäevane vilgas tegevus mitmel rindel. Mida Tähtvere veel pakub?

Tõepoolest, me ei keskendu kaugeltki ainult uute väljakute rajamisele. Panustame väga palju võistluste ja erinevate ürituste korraldamisesse ning klubikultuuri arendamisesse. Viime läbi treeninguid lastele, noortele, täiskasvanutele ja puuetega inimestele, korraldame erinevaid turniire, koolitusi, laagreid, üritusi, müüme tennisevarustust ja arendame aktiivselt täiskasvanute klubitegevust. Meie nägemuses on Tähtvere tennisekeskus koos klubiga võimalikult laiapõhjaline ja avatud organisatsioon, mis pakub kõiki tennisega seotud teenuseid, mitte pelgalt väljakuid.

Meil töötab hetkel kümme toredat treenerit, kes teevad oma tööd innuga. Järgmine siht on tuua klubisse välisriigist rahvusvahelise kogemusega treener.

Tegu oleks ilmselt Tartu ainsa välistreeneriga. Miks sa seda oluliseks pead?

Ma ei pea seda isegi mitte oluliseks, vaid lausa vajalikuks. Leiame, et spordiala arendamiseks ei piisa ainult sellest, kui meie treenerid käivad teistes riikides täiendkoolitustel. Rahvusvahelise kogemuse toomine Tartusse koju kätte loob uut väärtust meie õpilaste jaoks.

Tähtvere Tenniseklubil on välja töötatud ka pikaajaline arengukava, mis ükskõik millises klubilises tegevuses ei olegi väga tavaline. Millest teie arengukava täpsemalt räägib?

Tähtvere Tenniseklubil on pikaaegne visioon,  kuidas spordikultuuri ja tennist Tartus terviklikult arendada. Kesksel kohal on tipptasemel sporditaristu, mille rajamisse oleme viimastel aastatel panustanud raha ning pühendanud aega.

Teame ka seda, mida on kinnitanud spordiala parim praktika üle maailma – iga tennisekeskus vajab partneriks kindlat tenniseklubi, mis korraldab sisulist tegevust ja treeninguid. Tähtvere Tennisekeskuse partneriks on samasse struktuuri kuuluv Tähtvere Tenniseklubi, mille alla kuulub ka Tähtvere Tennisekool. Panustame ka täiskasvanute trennidesse, et õpilaste vanemaid samuti klubi lähedal hoida. Näeme, et nõnda terviklikult arenedes saame pakkuda oma klubiliikmetele Eesti parimat tennisekogemust.

Eesti üldine mure on, et kui suvel on veel mänguvõimalusi, siis talvisel ajal on olud väga kitsad. On vist kõigile teada, et ka teie siseväljakud on talvel samuti väga populaarsed.

See on tõsi, et Tartu vajab hädasti juurde uusi siseväljakuid. Ala harrastajate hulk kasvab ja tennisepisikuga nakatunud noori tuleb üha rohkem peale. Teeme, mida suudame, aga oleks väga teretulnud, kui Tartus keegi veel investeeriks uutesse sisehallidesse.  Meie väljakuid kasutavad mitmed tenniseklubid, püüame aegade leidmisel kõigile nii palju vastu tulla kui vähegi võimalik.

Kui palju teised klubid teie väljakutele aegu saavad?

Tuleme teiste klubide vajadustele kõigi oma võimaluste piires vastu, kuid kahjuks saame seda teha ainult piirini, kus Tähtvere Tennisekeskusega seotud õpilaste ja tenniseklubi liikmete huvid ei kannata.

Kellel on suurem võimalus mänguaega saada?

Ala harrastajate rohkuse tõttu ei ole kõigile soovijatele kahjuks tõesti aegu pakkuda. Nagu öeldud, meie jaoks on prioriteediks Tähtvere tennisekooli õpilased ja klubiliikmed, kellega loodame teha head ja pikaajalist koostööd. Eelisjärjekorras saavad aja Tähtvere tenniseklubi treenerid, sest peame tagama oma juhendajatele parimad võimalikud  töötingimused. Oma rolli mängib ka laste osalemine tennisetreeningutel, sest oleme peresõbralik klubi. Hea meelega näeme tennisekeskust kohana, kus kogu pere saab ühiselt aega veeta.

Kas Tähtvere tenniseklubist sirgub kunagi maailma tippmängija?

Kindlasti. Töötame süsteemselt selle nimel, et luua tingimusi. Et Tartus saaks mängida harrastaja, aga sirguda ka absoluutne tipp.

social position